Chcąc wybrać najlepszy kredyt na budowę domu bądź kupno mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Oczywiście chcielibyśmy znaleźć taką ofertę, która będzie najtańsza, ale co to właściwie znaczy?

O kwocie kredytu nie decyduje jedynie wysokość oprocentowania, która jest kompilacją dwóch aspektów: narzuconej przez bank marży oraz stopy referencyjnej związanej z konkretną walutą, w której zaciągnęliśmy nasz kredyt na mieszkanie.

Stopa referencyjna jest na stałe związana ze wskaźnikami, takimi jak WIBOR, LIBOR i EURIBOR, z czym dwa ostatnie dotyczą walut innych niż złotówki. Każdego dnia wartości te zmieniają się w kontekście sytuacji panującej na rynku w Polsce. Ma to niebagatelny wpływ na oprocentowania bankowe, jednakowoż powodując ich wahanie. Nie jest to jednak widoczne w perspektywie dnia, a miesiąca, kwartału bądź półrocza, w zależności od tego, jaka umowa obowiązuje bank.

Marża banku narzucana przez banki zależna jest od indywidualnych ustaleń w danych placówkach, a także od kilku parametrów ustalonych podczas spotkania z konkretnym klientem, a zatem wpływ decydujący ma w tym momencie wysokość kredytu, czas kredytowania oraz wkład własny, jaki udało nam się wygospodarować. Gdy zaciągamy kredyty hipoteczne na duże kwoty banki są łaskawe i są w stanie obniżyć wartość marży podczas negocjacji. Szczególnie będą ku temu przychylne, gdy pochwalimy się wysokimi dochodami. W ten sposób bank uzyska większą pewność, że spłacimy kredyt.

Wyższa marża związana jest z kredytami walutowymi oraz konsumpcyjnymi (ich wartość nie przekracza 80 000 tys zł). Podczas podpisywania umowy z bankiem należy zwrócić uwagę na zapis związany ze stałością kwoty marży podczas okresu spłaty kredytu. Powinien się tam po prostu znajdować.

Na ogólny koszt kredytu mają wpływ również prowizje i opłaty pobierane w razie skorzystania z pewnych możliwości proponowanych w ramach oferty jak wczesna spłata całości kwoty kredytu albo przewalutowanie. Pamiętajmy, że będziemy musieli również wykupić ubezpieczenie oraz dokonać wyceny naszej nieruchomości, co wiąże się również z dodatkowymi kosztami po naszej stronie.

Gdy porównany oprocentowania kilku banków z pewnością zauważymy, że są one podobne do siebie, dlatego kryteria wyboru oferty powinny być bardziej szczegółowe.

 

Zapraszamy na naszą wizytówkę Google

Oraz na nasz Fanpage